Espoon Oasis of Professionals -alueen toimistotalot on suunniteltu kestämään vuosisadan. BREEAM Excellent -sertifikaatti takaa kestävän kehityksen laaja-alaisen huomioon ottamisen. Ekologisuuteen ja muunneltavuuteen on vastattu myös rakennesuunnittelussa.
Espoon Leppävaaraan nousee uusi kaupallinen alue, Oasis of professionals, jonka suunnittelun ja toteutuksen jokaisessa vaiheessa huomioidaan ilmastonmuutoksen vaikutukset. Ensimmäiset, syyskuussa 2021 käyttöön otetut toimistorakennukset on suunniteltu kestämään sukupolvelta toiselle
NCC Property Developmentin kehittämä OOPS on yksi pääkaupunkiseudun suurimmista kiinteistökehityshankkeista. Alueelle rakennetaan kaikkiaan lähes 80 000 neliömetriä toimisto- ja liiketilaa, vapaa-ajantiloja sekä hotelli.
Jo yksin sijainti Kehä I:n, pääjunaradan ja tulevan Raide-Jokerin solmukohdassa tukee kunnianhimoisia kestävän kehityksen tavoitteita. Mutta ilman oivallisia suunnittelupöydillä mietittyjä ratkaisuja jäätäisiin kauas niin elinkaari- ja ilmastotavoitteista kuin toimitila-asiakkaille tärkeästä korkeasta ympäristöluokituksesta.
Rakennesuunnittelulla taloudellisuutta ja pitkää ikää
OOPSissa rakenteet on suunniteltu mahdollisimman optimaalisesti rakennusten elinkaarta ajatellen.
– Olemme ottaneet kaikissa materiaalivalinnoissa huomioon ekologisuuden ja pitkäkestoisuuden. Yksi esimerkki on toimistorakennusten julkisivu, jossa on käytetty erinomaisesti kestävää komposiittia. Yleensä toimistorakennusten iäksi luvataan 50 vuotta, mutta me olemme suunnitelleet talot kestämään seuraavat 100 vuotta, yksikönjohtaja Jukka Oja-Lipasti A-Insinööreistä kertoo.
BREEAM Excellent -tason toimistotalojen suunnittelua ja rakentamista ohjaa ympäristöluokituksen viisiportainen järjestelmä, joka tukee ekologisesti, sosiaalisesti ja taloudellisesti kestävää toteutusta.
– Arvioinnissa otetaan huomioon kaikki asiat suurista pieniin yksityiskohtiin, esimerkiksi vesihanojen tulee täyttää tietyt veden virtaamalle asetetut arvot, kertoo projektipäällikkö Riikka Rautavaara hanketta yhteistoiminnallisena projektinjohtourakkana toteuttaneesta NCC:sta.
Suunnitteluryhmä, johon A-Insinöörien rakenne- ja geosuunnittelijoiden lisäksi kuuluu mm. pää- ja arkkitehtisuunnittelusta vastaava Cederqvist & Jäntti Arkkitehdit, on ollut mukana hankkeessa kehitysvaiheesta lähtien.
Kerrokset monia käyttäjiä varten
OOPSin ensimmäisten toimistotalojen suurimmat käyttäjät ovat ohjelmistoyritys Trimble Solutions sekä sijoittajaomistaja Eläkevakuutusyhtiö Varma.
– A-Insinöörien suunnittelemat rakenteet mahdollistavat kerroksissa jopa kuusi eri käyttäjää. Muuntojoustavuutta tukee, että neuvotteluhuoneet ovat niin kerroksissa kuin ala-aulassakin omina ryhminään, Riikka Rautavaara kertoo.
"Perusajatuksena ovat joustavat tilat, joista voi tehdä sekä pääkonttoritasoista että monelle toimijalle tarkoitettua toimistokokonaisuutta."
Suurimpien käyttäjien toiveita on kuultu toteutuksessa.
– Toimistorakennuksessa on esimerkiksi kaksi pääsisäänkäyntiä, toinen Trimblen ja toinen muiden käyttäjien käyttöön. Trimblen ala-aulaan on suunniteltu myös koulutus- tai yleisötilaisuuksia palveleva auditoriotila teräsrunkoisine katsomoineen, Rautavaara esittelee.
Luonnonvaloa sisään tuovat lasipinnat ja atrium
Lopputulos on hioutunut rakenteeksi, jossa rungossa on teräsliittopilarit, WQ-palkit ja pääosin ontelolaatat. Julkisivut ovat termorankaelementeistä sekä alumiinilasia.
Rakennusten keskellä on atrium, jossa teräsrungon päällä lepää lasikattorakenne. Sisäseinien suurten lasipintojen kautta luonnonvalo pääsee työ- ja neuvottelutiloihin.
– Luonnonvalon hyödyntäminen on ekologista, mutta toisaalta suora auringonvalo kerryttää ylimääräistä lämpöä sisätiloihin. Rakennuksen muodot ja rakenteet suojaavat kovalta auringonpaahteelta, esimerkiksi suuret valoaukot on sijoitettu varjoisiin syvennyksiin. Energiaa säästyy, kun ylimääräistä viilennystä ei tarvita. Työn aikana panostettiin myös paljon mm. kosteudenhallintaan, Oja-Lipasti kertoo.
Teräsliittorunko sekä termorankaelementtijulkisivut mahdollistivat sen, että rakennukset saatiin nopeasti säänpitäviksi ja sisätilat lämpimiksi.
Muuntojoustavuus takaa pitkän elinkaaren
Talotekniikan suunnittelu oli kesken, kun rakentaminen alkoi, ja hoikat teräsliittopilarit ja pääosin vain ontelolaattojen korkuiset teräpalkit helpottivat talotekniikan sijoittelua ja reititystä. Riikka Rautavaaran mukaan valitulla ratkaisulla päätekniikkavedot on saatu käytävien kattoihin eli keskitetty tiettyihin kohtiin.
– Talotekniikka ja sen muunneltavuus ovat tärkeä osa muuntojoustavuutta ja yksi tärkeä rakennevalintoihin vaikuttava tekijä, Riikka Rautavaara korostaa.
– Perusajatuksena ovat joustavat tilat, joista voi tehdä sekä pääkonttoritasoista että monelle toimijalle tarkoitettua toimistokokonaisuutta. Joustavan talotekniikan sekä kevyiden väliseinien avulla on saatu tilaa, jossa muunneltavuutta rajoittavat vain hissi- ja porraskuilut, ulkoseinät sekä vähäisessä määrin pilarit, Jukka Oja-Lipasti kertaa.
Korkealla oleva pohjavesi lisäsi vaativuutta
Elokuussa 2021 valmistuneet OOPS’in osat nousevat 7. ja 13. kerrokseen ja on rakennettu pääosin elementeistä, jotka lähtevät pitkien lyöntipaalujen päällä olevista anturoista. Poikkeuksena ovat paikalla valetut väestönsuojatilat sekä pysäköintitalon paikalla jännitetyt palkit ja tasot.
A-Insinöörien vastuulla on ollut hankkeessa paitsi rakenne-, myös geo- ja kunnallistekninen suunnittelu. Hatsinassa ympäristön rajoitukset, kuten alueen läpi virtaava Monikonpuro ja rantarata aiheuttivat sen, että nykyisten ja tulevien rakennusten käyttöön suunniteltiin yli 300 metriä pitkät siirtolinjat.
OASIS OF PROFESSIONALS
Koska pohjavesi on alueella varsin korkealla, mm. pysäköintilaitos on kokonaan maan päällä ja rakennuksia oli nostettava, jotta salaojitukset ja kuivatuskerrokset voitiin toteuttaa järkevästi.
OOPS lämmitetään kaukolämmöllä ja viilennetään kaukokylmällä. Yksi erikoisuus on, että myös tulevien, suunnitteluasteella olevien rakennusten kaukolämpö- ja kylmäputket kulkevat valmistuneen pysäköintitalon alla. Pysäköintitalon katolle on taas varauduttu asentamaan aurinkopaneelit, mikä sekin luo eväät ekologisuustavoitteille.
Kuvat: Akifoto