Yhteystiedot

Anna kuulua itsestäsi!

ico_puhelinvaihde

Soita meille

0207 911 888

ico_sahkoposti

Lähetä sähköpostia

etunimi.sukunimi@ains.fi

ico_yhteydenottolomake

Pyydä tarjous

Hae yhteystietoja

Palvelualueen mukaan:

Organisaatiotason mukaan:

Paikkakunnan mukaan:

Heikki Käkönen
Heikki Käkönen

hallituksen puheenjohtaja
+358 40 083 4198
heikki.kakonen@ains.fi

Jyrki Keinänen
Jyrki Keinänen

toimitusjohtaja
+358 40 662 5662
jyrki.keinanen@ains.fi

Vesa Järvinen
Vesa Järvinen

toimialajohtaja, civil engineering
+358 40 652 9898
vesa.jarvinen@ains.fi
koko Suomi

Juhani Karhu
Juhani Karhu

toimialajohtaja, rakennuttaminen
+358 40 593 3783
juhani.karhu@ains.fi
koko Suomi

Timo Leppänen
Timo Leppänen

toimialajohtaja, rakennesuunnittelu
+358 40 569 6123
timo.leppanen@ains.fi
koko Suomi

Jari-Tapio Aalto
Jari-Tapio Aalto

suunnittelujohtaja
+358 400 592 716
jari-tapio.aalto@ains.fi
Etelä-Suomi

Jarno Aaltonen
Jarno Aaltonen

suunnittelujohtaja
+358 40 550 4834
jarno.aaltonen@ains.fi
Itä-Suomi

Teija Auno
Teija Auno

projekti-insinööri, akustiikkasuunnittelu
+358 40 145 4700
teija.auno@ains.fi
Pohjois-Suomi

Tomi Berg
Tomi Berg

suunnittelujohtaja
+358 40 194 9416
tomi.berg@ains.fi
Länsi-Suomi

Lari Eskola
Lari Eskola

johtava asiantuntija, sisäilmasto
+358 40 637 2131
lari.eskola@ains.fi
koko Suomi

Elina Haapasaari
Elina Haapasaari

henkilöstöjohtaja
+358 50 367 7188
elina.haapasaari@ains.fi

Anne Haavisto
Anne Haavisto

projektipäällikkö, PIMA-palvelut
+358 40 653 1313
anne.haavisto@ains.fi
koko Suomi

Matti Halonen
Matti Halonen

laboratoriopäällikkö
+358 44 421 1234
matti.halonen@ains.fi
koko Suomi

Virpi Hankaniemi
Virpi Hankaniemi

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 400 703 352
virpi.hankaniemi@ains.fi
Sisä-Suomi

Mikko Heikkinen
Mikko Heikkinen

projektipäällikkö ARK
+358 40 630 9292
mikko.heikkinen@ains.fi
koko Suomi

Pirjo Hellä
Pirjo Hellä

tiimipäällikkö, ydinjätehuolto
+358 40 073 0318
pirjo.hella@ains.fi
koko Suomi

Päivi Hillner
Päivi Hillner

yhtiöjuristi
+358 40 577 1473
paivi.hillner@ains.fi

Timo Huhtala
Timo Huhtala

suunnittelujohtaja, akustiikkasuunnittelu
+358 40 643 3762
timo.huhtala@ains.fi
koko Suomi

Elsi Huovinen
Elsi Huovinen

laatupäällikkö
+358 50 430 5999
elsi.huovinen@ains.fi

Ari Husso
Ari Husso

ylläpitotiimin esimies, silta- ja taitorakenteet
+358 40 562 0123
ari.husso@ains.fi
koko Suomi

Ilkka Hyssy
Ilkka Hyssy

talousjohtaja
+358 40 662 5282
ilkka.hyssy@ains.fi

Ilona Häkkinen
Ilona Häkkinen

yksikönjohtaja, geo- ja kalliotekniikka
+358 40 683 0838
ilona.hakkinen@ains.fi
koko Suomi

Antti Ikonen
Antti Ikonen

tiimipäällikkö, ydinjätehuolto
+358 50 369 3860
antti.ikonen@ains.fi
koko Suomi

Ville Jaatinen
Ville Jaatinen

yksikönjohtaja
+358 40 557 3958
ville.jaatinen@ains.fi
Pohjois-Suomi

Jaakko Jauhiainen
Jaakko Jauhiainen

teknologiajohtaja
+358 40 044 8913
jaakko.jauhiainen@ains.fi

Jaana Jokitulppo
Jaana Jokitulppo

suunnittelupäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 630 3757
jaana.jokitulppo@ains.fi
Pohjois-Suomi

Anssi Juntunen
Anssi Juntunen

yksikönjohtaja, hankekehitys
+358 44 343 6205
anssi.juntunen@ains.fi
koko Suomi

Heidi Jämsä
Heidi Jämsä

johdon assistentti
+358 50 592 0353
heidi.jamsa@ains.fi

Ari-Matti Jänkälä
Ari-Matti Jänkälä

yksikönjohtaja
+358 500 581 260
ari-matti.jankala@ains.fi
Pohjois-Suomi

Jari Jäntti
Jari Jäntti

suunnittelupäällikkö, korjausrakentaminen
+358 40 653 1725
jari.jantti@ains.fi
Itä- Suomi

Niina Järvinen
Niina Järvinen

markkinointipäällikkö
+358 40 842 1424
niina.jarvinen@ains.fi

Liisa Jäätvuori
Liisa Jäätvuori

kestävän kehityksen päällikkö
+358 44 300 1358
liisa.jaatvuori@ains.fi
koko Suomi

Harri Kallio
Harri Kallio

yksikönjohtaja, silta- ja taitorakenteet
+358 40 778 0957
harri.kallio@ains.fi
koko Suomi

Noora Kanerva
Noora Kanerva

asiakkuusvastaava, laboratoriopalvelut
+358 44 421 1206
noora.kanerva@ains.fi
koko Suomi

Kim Karhu
Kim Karhu

hallituksen jäsen, Boardman Oy


Petriikka Karttunen
Petriikka Karttunen

Erikoisasiantuntija
+358 44 421 1207
petriikka.karttunen@ains.fi
Etelä-Suomi

Petri Kela
Petri Kela

suunnittelujohtaja, silta- ja taitorakenteet
+358 50 594 0137
petri.kela@ains.fi
koko Suomi

Jukka Kettunen
Jukka Kettunen

kaupunkikehitysjohtaja
+358 40 7338 280
jukka.kettunen@ains.fi
koko Suomi

Elli Kinnunen
Elli Kinnunen

vähähiilisen rakentamisen teknologiavastaava
+358 40 620 5076
elli.kinnunen@ains.fi
koko Suomi

Jari Kivelä
Jari Kivelä

yksikönjohtaja
+358 40 587 8320
jari.kivela@ains.fi
Länsi-Suomi ja Etelä-Suomi

Harri Kivistö
Harri Kivistö

yksikönjohtaja
+358 40 538 8780
harri.kivisto@ains.fi
koko Suomi

Esko Klemettilä
Esko Klemettilä

johtava asiantuntija, silta- ja taitorakenteet
+358 40 841 2882
esko.klemettila@ains.fi
koko Suomi

Timo Kohtamäki
Timo Kohtamäki

hallituksen jäsen, Foudia Housing Oy, toimitusjohtaja


Samuli Korpi
Samuli Korpi

osastopäällikkö, LVIA-suunnittelu
+358 40 840 2398
samuli.korpi@ains.fi
koko Suomi

Saija Korpi
Saija Korpi

asiakkuuspäällikkö, rakennusterveyspalvelut
+358 40 190 8765
saija.korpi@ains.fi
koko Suomi

Tuomas Koski-Lammi
Tuomas Koski-Lammi

asiakkuuspäällikkö, korjaus- ja asiantuntijapalvelut
+358 40 670 0131
tuomas.koski-lammi@ains.fi
Etelä-Suomi

Ari Kouvalainen
Ari Kouvalainen

suunnittelupäällikkö, silta- ja taitorakenteet
+358 45 128 8000
ari.kouvalainen@ains.fi
koko Suomi

Juha Kulta
Juha Kulta

projektipäällikkö
+358 40 194 9470
juha.kulta@ains.fi
Länsi-Suomi

Sirpa Kumpulainen
Sirpa Kumpulainen

erityisasiantuntija, ydinjätehuolto huolto
+358 44 421 1209
sirpa.kumpulainen@ains.fi
koko Suomi

Anu Kuoppamäki
Anu Kuoppamäki

rakennuttamisjohtaja
+358 50 341 1360
anu.kuoppamaki@ains.fi
Etelä-Suomi

Mikko Kylliäinen
Mikko Kylliäinen

yksikönjohtaja, akustiikkasuunnittelu
+358 40 641 8959
mikko.kylliainen@ains.fi
koko Suomi

Markku Könnö
Markku Könnö

yksikönjohtaja
+358 50 609 21
markku.konno@ains.fi
Länsi-Suomi

Ville Laine
Ville Laine

teknologiajohtaja
+358 50 322 2281
ville.laine@ains.fi
koko Suomi

Piritta Laitakari
Piritta Laitakari

suunnittelupäällikkö
+358 40 669 3656
piritta.laitakari@ains.fi
koko Suomi

Teemu Laurila
Teemu Laurila

yksikönjohtaja, ydinjätehuolto
+358 44 421 1210
teemu.laurila@ains.fi
koko Suomi

Jussi Lehtinen
Jussi Lehtinen

yksikönjohtaja
+358 45 864 2700
jussi.lehtinen@ains.fi
Etelä-Suomi ja Sisä-Suomi

Kari Lehtola
Kari Lehtola

asiakkuuspäällikkö, taloyhtiöpalvelut
+358 40 037 2703
kari.lehtola@ains.fi
Sisä-Suomi

Jarmo Leskelä
Jarmo Leskelä

tekninen johtaja, rakennustuotteet
+358 40 541 8790
jarmo.leskela@ains.fi
koko Suomi

Jesse Lietzén
Jesse Lietzén

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 672 5121
jesse.lietzen@ains.fi
koko Suomi

Sari Loponen
Sari Loponen

johtava kustannusasiantuntija
+358 40 846 6696
sari.loponen@ains.fi
koko Suomi

Tuukka Lyly
Tuukka Lyly

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 194 4701
tuukka.lyly@ains.fi
Etelä- ja Länsi-Suomi

Niko Manninen
Niko Manninen

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 673 3230
niko.manninen@ains.fi
Itä-Suomi

Vesa-Matti Matikainen
Vesa-Matti Matikainen

vanhempi erikoisuunnittelja
+358 40 195 9995
vesa-matti.matikainen@ains.fi
koko Suomi

Valtteri Meriläinen
Valtteri Meriläinen

yksikönjohtaja
+358 40 504 2063
valtteri.merilainen@ains.fi
Sisä-Suomi

Kristiina Michelsson
Kristiina Michelsson

hallituksen jäsen, Tekonivelsairaala Coxa Oy, toimitusjohtaja


Antti Mikkilä
Antti Mikkilä

suunnittelupäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 648 1979
antti.mikkila@ains.fi
Sisä-Suomi

Jarmo Mikkonen
Jarmo Mikkonen

suunnittelupäällikkö, tie- katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 585 6666
jarmo.mikkonen@ains.fi
koko Suomi

Petri Moksén
Petri Moksén

yksikönjohtaja
+358 50 534 7257
petri.moksen@ains.fi
Sisä-Suomi

Riku Niemelä
Riku Niemelä

suunnittelujohtaja
+358 40 589 4821
riku.niemela@ains.fi
koko Suomi

Kari Niemi
Kari Niemi

suunnittelujohtaja, silta- ja taitorakenteet
+358 400 192 896
kari.niemi@ains.fi
koko Suomi

Henry Niemi
Henry Niemi

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 660 4898
henry.niemi@ains.fi
Sisä-ja Etelä-Suomi

Ville Niemikari
Ville Niemikari

asiakkuuspäällikkö, digitaaliset palvelut
+358 40 707 5800
ville.niemikari@ains.fi
koko Suomi

Kari Niskanen
Kari Niskanen

projektipäällikkö, kosteudenhallinta ja rakennusfysiikka
+358 40 718 2565
kari.niskanen@ains.fi
koko Suomi

Seppo Nissilä
Seppo Nissilä

yksikönjohtaja
+358 40 590 3747
seppo.nissila@ains.fi
Länsi-Suomi

Joonas Nortio
Joonas Nortio

projektipäällikkö, kosteudenhallinta
+358 40 670 6747
joonas.nortio@ains.fi
koko Suomi

Esa Nousiainen
Esa Nousiainen

erikoisasiantuntija, teollisuusakustiikka
+358 40 728 9216
esa.nousiainen@ains.fi
koko Suomi

Johanna Närhi
Johanna Närhi

maankäyttöpäällikkö, tie-, katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 746 5533
johanna.narhi@ains.fi
koko Suomi

Jukka Oja-Lipasti
Jukka Oja-Lipasti

yksikönjohtaja
+358 400 609 365
jukka.oja-lipasti@ains.fi
Etelä-Suomi

Rauno Pakanen
Rauno Pakanen

rakennusterveysasiantuntija, kuntotutkimukset
+358 50 468 0020
rauno.pakanen@ains.fi
Pohjois-Suomi

Paula Pohjanperä
Paula Pohjanperä

suunnittelujohtaja, geo- ja kalliotekniikka
+358 40 747 1373
paula.pohjanpera@ains.fi
koko Suomi

Sami Punkari
Sami Punkari

suunnittelujohtaja, geotekniikka
+358 40 865 3893
sami.punkari@ains.fi
Sisä-Suomi

Seppo Raiski
Seppo Raiski

yksikönjohtaja, korjaus- ja asiantuntijapalvelut
+358 40 042 2591
seppo.raiski@ains.fi
Etelä-Suomi

Jussi Rantanen
Jussi Rantanen

suunnittelupäällikkö
+358 40 722 4301
jussi.rantanen@ains.fi
koko Suomi

Jussi Rauhala
Jussi Rauhala

suunnittelupäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 648 1957
jussi.rauhala@ains.fi
Etelä-Suomi

Pekka Rauhala
Pekka Rauhala

suunnittelujohtaja
+358 40 543 5215
pekka.rauhala@ains.fi
Sisä-Suomi

Tomi Rautiainen
Tomi Rautiainen

yksikönjohtaja
+358 50 5407015
tomi.rautiainen@ains.fi
Itä-Suomi

Jari Rissanen
Jari Rissanen

projektipäällikkö, korjaustutkimukset ja -suunnittelu
+358 40 481 4656
jari.rissanen@ains.fi
Itä-Suomi

Ruut Ronni
Ruut Ronni

rakennuttajapäällikkö
+358 40 126 2300
ruut.ronni@ains.fi
Sisä-Suomi

Timo Saanio
Timo Saanio

hankekehitysjohtaja
+358 40 506 5671
timo.saanio@ains.fi
koko Suomi

Markus Saari
Markus Saari

hankekehitysjohtaja
+358 44 9819 828
markus.saari@ains.fi
koko Suomi

Olli Saarinen
Olli Saarinen

tekninen johtaja, rakennesuunnittelu
+358 40 065 4209
olli.saarinen@ains.fi
koko Suomi

Mikko Saarinen
Mikko Saarinen

liiketoimintajohtaja Proxion Oy
+358 40 58 70 499
mikko.saarinen@proxion.fi

Henri Salonen
Henri Salonen

puurakennesuunnittelun kehityspäällikkö
+358 40 528 5619
henri.salonen@ains.fi
koko Suomi

Silja Sarkamo
Silja Sarkamo

viestintäjohtaja
+358 50 379 4767
silja.sarkamo@ains.fi

Petri Sippola
Petri Sippola

projektipäällikkö
+358 50 534 8229
petri.sippola@ains.fi
Pohjois-Suomi

Esa Suomalainen
Esa Suomalainen

yksikönjohtaja
+358 400 299 644
esa.suomalainen@ains.fi
Itä-Suomi

Joose Takala
Joose Takala

projektipäällikkö, akustiikkasuunnittelu
+358 40 664 5757
joose.takala@ains.fi
Sisä-Suomi

Petri Talvitie
Petri Talvitie

BIM manager, VDC
+358 40 153 0004
petri.talvitie@ains.fi
koko Suomi

Mikko Tarri
Mikko Tarri

yksikönjohtaja, korjaussuunnittelu
+358 40 057 6633
mikko.tarri@ains.fi
Sisä-Suomi

Anssi Ticklén
Anssi Ticklén

rakennuttamisjohtaja
+358 40 137 7765
anssi.ticklen@ains.fi
Etelä-Suomi

Jukka Tikkamäki
Jukka Tikkamäki

suunnittelupäällikkö, tie-, katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 199 0560
jukka.tikkamaki@ains.fi
koko Suomi

Risto Tulenheimo
Risto Tulenheimo

tietohallintojohtaja
+358 40 801 4110
risto.tulenheimo@ains.fi

Jouni Turunen
Jouni Turunen

suunnittelujohtaja, tie-, katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 717 5893
jouni.turunen@ains.fi
koko Suomi

Jussi Vaiste
Jussi Vaiste

suunnittelujohtaja
+358 40 197 2217
jussi.vaiste@ains.fi
koko Suomi

Rami Valtonen
Rami Valtonen

yksikönjohtaja, kustannus- ja määrälaskenta
+358 50 552 0033
rami.valtonen@ains.fi
koko Suomi

Saija Varjonen
Saija Varjonen

suunnittelujohtaja
+358 40 777 5973
saija.varjonen@ains.fi
Sisä-Suomi

Juha Vehmas
Juha Vehmas

esisuunnittelupäällikkö, tie-, katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 017 8926
juha.vehmas@ains.fi
koko Suomi

Markus Ventola
Markus Ventola

yksikönjohtaja, tie-, katu- ja aluesuunnittelu
+358 40 669 2454
markus.ventola@ains.fi
koko Suomi

Tuomo Virtanen
Tuomo Virtanen

projektipäällikkö, rakennesuunnittelu
+358 40 628 1232
tuomo.virtanen@ains.fi
Etelä-Suomi

Unto Hartikainen
Unto Hartikainen

rakennuttamisjohtaja
+358407386483
unto.hartikainen@ains.fi

Anssi Laaksonen
Anssi Laaksonen

tekninen johtaja
+358207911871
anssi.laaksonen@ains.fi
koko Suomi

Tuomo Nevala
Tuomo Nevala

rakennuttajapäällikkö
+358 40 574 6478
tuomo.nevala@ains.fi
Pohjois-Suomi

77 milj. €
liikevaihto

770
työntekijää

32 %
asiantuntijoista naisia

Toimipaikkojen osoitteet

PÄÄTOIMIPISTE
Puutarhakatu 10, 33210 Tampere

 

ESPOO
A-Insinöörit Espoo
Bertel Jungin aukio 9, 02600 Espoo
Yhtiöt: A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy, A-Insinöörit Civil Oy

TAMPERE
Puutarhakatu 10, 33210 Tampere
Yhtiöt: A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Civil Oy
Peltokatu 26, 33100 Tampere
Yhtiö: A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy

TURKU
A-Insinöörit Turku
Ilmarisenkatu 18 A, 20520 Turku
Yhtiöt:
A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy

PORI
A-Insinöörit Pori
Vanha Kehräämö, Pohjoisranta 11, 28100 Pori
Yhtiö: A-Insinöörit Suunnittelu Oy

JOENSUU
A-Insinöörit Joensuu
Penttilänkatu 1 F, 80220 Joensuu
Yhtiö: A-Insinöörit Suunnittelu Oy

HELSINGIN LABORATORIO
A-Insinöörit laboratorio
Ruosilantie 7 B, 00390 Helsinki
Yhtiöt: A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Civil Oy

 

   
  

 

KUOPIO
A-Insinöörit Kuopio
Viestikatu 7 C, 70600 Kuopio
Yhtiöt: A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy, A-Insinöörit Civil Oy

OULU
A-Insinöörit Oulu
Alasintie 10, 90400 Oulu
Yhtiöt: A-Insinöörit Suunnittelu Oy, A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy, A-Insinöörit Civil Oy

ROVANIEMI
A-Insinöörit Rovaniemi / Prodeco Oy Lappi
Pohjolankatu 2, 4. krs.,
96100 Rovaniemi
Yhtiö: Prodeco Oy Lappi
   

KOKKOLA
A-Insinöörit Kokkola
Mannerheiminaukio 7 A, 67100 Kokkola
Yhtiö: A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy

VAASA
A-Insinöörit Vaasa
Pitkäkatu 37, 65100 Vaasa
Yhtiö: A-Insinöörit Suunnittelu Oy

 

Laskutusosoitteet

Verkkolaskuoperaattorinamme toimii OpusCapita Solutions Oy, jonka välittäjätunnus on E204503.

A-Insinöörit Oy (konserniyhtiö)
Y-tunnus: 2922537-7
Verkkolaskuosoite (OVT): 003729225377
PL-laskutusosoite: PL 28476, 00021 Laskutus

A-Insinöörit Suunnittelu Oy
Y-tunnus: 0211382-6
Verkkolaskuosoite (OVT): 003702113826
PL-laskutusosoite: PL 28480, 00021 Laskutus

A-Insinöörit Rakennuttaminen Oy
Y-tunnus: 0794541-0
Verkkolaskuosoite (OVT): 003707945410
PL-laskutusosoite: PL 28472, 00021 Laskutus

 

A-Insinöörit Civil Oy
Y-tunnus: 0113554-8
Verkkolaskuosoite (OVT): 003701135548
PL-laskutusosoite: PL 29567, 00021 Laskutus

Prodeco Oy Lappi
Y-tunnus: 2311110-9
Verkkolaskuosoite (OVT): 003723111109
PL-laskutusosoite: PL 28466, 00021 Laskutus